Na czym grać w stare gry?

Rozrywka, jaką jest granie w gry wideo to zajęcie, któremu oddają się nie tylko najmłodsi, ale również dorośli, czy też nawet emeryci. Część z nas pamięta także czasy, gdy komputery nie były za bardzo dostępne. Jeżeli już mieliśmy szczęście się w nie wyposażyć, to na uruchomienie gry trzeba było długo czekać. Potem zaczęły się pojawiać konsole i niejednokrotnie z nostalgią przypominamy sobie tamte czasy. Czy więcej jest jakaś możliwość, abyśmy mogli sobie pograć w klasyczne tytuły? Okazuje się, że stare produkcje dostępne są także dla współczesnych graczy. Można je uruchomić na przykład na nowoczesnym sprzęcie.

Kultowe produkcje wracają do łask

Nie da się zresztą nie zauważyć, że produkcje uznawane za kultowe na całym świecie wracają do łask i interesują się nimi nawet najmłodsi gracze. Producenci wznawiają więc edycje, które są dostosowane do nowoczesnego sprzętu, ale można także kupić całe mnóstwo najróżniejszych klasycznych konsol podręcznych.

Powszechnie wykorzystywane są rozwiązania takie jak:

  • remastering gier
  • emulacja
  • konsolę do klasycznych produkcji
  • łatki do gier

Sposobów, aby pograć w stare gry, jest sporo i trzeba tylko sobie coś dopasować do własnych preferencji.

Odświeżone wersje starych gier

Ze starymi grami jest trochę tak, jak ze starymi filmami. Niejednokrotnie lubimy zanurzyć się ponownie w przygodzie, której kilka lub kilkanaście lat temu poświęcaliśmy dużo czasu. Dlatego producenci coraz częściej stawiają na remastering gier. Remake’i to nic innego jak wersje ulubionych tytułów, które są odświeżone, ale też niejednokrotnie są tworzone na nowo. Nową jakość nadaje się teksturom, a także rozwiązaniom w zakresie sterowania, czy też samej rozgrywki.

Emulatory do gier

Jednym z poważniejszych rozwiązań będzie na pewno emulacja. W internecie znajdziemy bardzo dużo różnych firmowych emulatorów. Bardzo skutecznie symulują one środowisko konsoli źródłowej z wykorzystaniem komputerów nawet najnowszych. Coraz więcej takich tytułów pojawia się na serwisach, które sprzedają gry cyfrowe. Są dostępne natychmiast do pobrania i bez problemu uruchamiają się na komputerach.

Małe konsole znów na fali?

W ostatnich latach do łask wracają małe konsole, które są bardzo poręczne i które kiedyś były niezwykle popularne wśród graczy na całym świecie. Konsole mini można znaleźć w każdym sklepie ze sprzętem elektronicznym, gdzie wgrane już są najbardziej znane tytuły. Sprzęt taki przypomina niejednokrotnie designem stare klasyczne pierwowzory, ale będą one wykorzystywać jak najbardziej nowoczesne technologie. Dzięki zresztą bardzo pojemnym twardym dyskom w pamięci takich małych konsol, zainstalowanych może być nawet kilkaset różnych tytułów.

Można wykorzystać łatki do gier

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są także oficjalne łatki do gier udostępniane przez producentów starych tytułów. Dzięki nim nasze ulubione gry również uruchomią się na nowoczesnym laptopie albo komputerze stacjonarnym. Poza tym najczęściej to właśnie miłośnicy takich produkcji zajmują się tworzeniem patchów. Z tego też powodu najczęściej są darmowe. Zagrać bez opłat będą mogli więc wszyscy ci, którzy pamiętają tak wspaniałe maszyny jak:  Atari, Commodore 64, Amiga, ZX Spectrum.

 

Autor: Daniel Malinowski

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz