Oglądanie filmów i granie online – jakiej prędkości Internetu potrzebujesz?

Oglądanie filmów online oraz rozgrywki multiplayer to rzeczy wymagające posiadania dostępu do Internetu o odpowiedniej prędkości transferu danych. W przeciwnym razie zamiast zapewniać przyjemność mogą powodować zbędną frustrację.

Odpowiednia prędkość Internetu – ile wynosi?

Aktualnie, przyjmuje się, że przepustowość łącza pozwalająca na swobodne korzystanie z sieci powinna wynosić przynajmniej 100 Mb/s. Warto zaznaczyć, że niższa wartość tego parametru pozwala sprawdzać pocztę, przeglądać Internet, oglądać filmy i wykonywać wiele innych czynności. Niestety, w takich przypadkach będzie się wiązała z dyskomfortem wynikającym z powolnego działania Internetu. Przykładowo, łącze z prędkością poniżej 100 Mb/s nie gwarantuje komfortowego korzystania z platform streamingowych, czyli bez częstego buforowania, a w przypadku rozgrywki multiplayer bez irytujących graczy lagów.

Internet do oglądania filmów

Do tej pory większość filmów dostępnych online dostępna była w rozdzielczościach 720p lub HD, czyli 1080p. W takich przypadkach prędkość Internetu nie musi powalać na kolana, a filmy mogą być oglądane nawet na łączu o przepustowości 3-5 Mb/s. Nieustanny rozwój technologiczny zaowocował jednak powstaniem formatu 4K (3840 x 2160 px), który pozwala na czerpanie znacznie większej przyjemności z oglądania telewizji. Z tego powodu, aby móc korzystać z możliwości jakie daje technologia 4K, należy mieć dostęp do odpowiedniej prędkości Internetu. Zaleca się, żeby przepustowość wynosiła co najmniej 50 Mb/s, ale warto inwestować w łącze, które zapewnia przynajmniej dwukrotność tej wartości. Należy zaznaczyć, że oglądanie filmów lub seriali w 4K oznacza pobieranie bardzo dużej ilości danych. Z tego powodu taka forma rozrywki może być niedostępna dla osób korzystających z Internetu mobilnego z niewielkim limitem danych.

Prędkość Internetu domowego do gier

W przypadku gier online liczy się nie tylko prędkość pobierania danych, ale również ich wysyłania. Z tego powodu miłośnicy rozgrywki multiplayer powinni korzystać z łączy symetrycznych, co oznacza równą wartość obydwu parametrów. Najlepiej, aby był to Internet światłowodowy, który pozostaje niewrażliwy na niekorzystne warunki pogodowe. Taka opcja minimalizuje ryzyko utraty połączenia z serwerem w trakcie trwania emocjonującej rozgrywki. Ponadto, światłowód to także znacznie niższe wartości ping niż w przypadku innych rodzajów łączy. Przyjmuje się, że wartość tego parametru nie powinna przekraczać 50 ms. W przypadku światłowodu ping wynosi około 10 ms, co sprawia, że gracze nie muszą się borykać z dokuczliwymi opóźnieniami. Internet dla gracza powinien mieć prędkość wynoszącą nie mniej niż 100 Mb/s. Należy pamiętać, że jest to zasada dotycząca pojedynczych użytkowników. Dlatego w przypadkach, w których zapalony miłośnik gier online dzieli łącze z innymi osobami, na przykład z rodziną, prędkość łącza powinna być znacznie większa.

Szybki i stabilny światłowód od INEA

Osoby szukające szybkiego i stabilnego Internetu powinny zwrócić uwagę na światłowód symetryczny od INEA. Jest to łącze, które sprawdzi się w przypadku użytkowników platform streamingowych, jak również miłośników rozgrywek multiplayer. W zależności od potrzeb prędkość Internetu od INEA może wynosić od 300 Mb/s aż do 1000 Mb/s. Warto dodać również, że światłowód INEA można wybrać w pakiecie z dostępem do wygodnej telewizji internetowej w formacie 4K.

Gry online oraz oglądanie filmów w sieci wymaga dostępu do Internetu o szybkości, która nie powinna wynosić mniej niż 100 Mb/s. W przeciwnym razie oba sposoby spędzania wolnego czasu będą przynosiły znacznie mniej radości. W przypadku obu form rozgrywek warto stawiać na łącze światłowodowe symetryczne, które zda egzamin niezależnie od liczby wykorzystywanych w domu urządzeń mobilnych.

 

Artykuł sponsorowany

2 komentarze

Dodaj komentarz